Mobil: 0744-799305 | Email: contact@parafina-cluj.ro

• continut de ulei: max.0.5%
  • prezentare: fulgi albi
  • penetratie la 25°C: 13mm
  • ambalaj: 20kg/sac (comandă minimă)
  • domeniu de utilizare : hartie,textile, lumanari decorative, de cununie si botez.
  • Origine: Rusia (Lukoil)

Parafina fulgi se foloseste la fabricarea lumanarilor la masina, prin turnare si prin tragere pe tambur. In amestec cu alte tipuri de parafina si de cerezina se foloseste la fabricarea lumanarilor prin presare, extrudare si scufundare.

Este recomandata si pentru confectionarea manuală a lumânarilor decorative, inclusiv a lumânarilor în relief.

De obicei din aceasta parafina se produc lumânari decorative, lumânari de uz curent si lumânari de cult (cununie, botez).

​Certificat de calitate

Parafină plăci FR56/58FR56/58

• punct de topire : 56.5°C
  • continut de ulei: 0.4%
  • prezentare: plăci albe, usor translucide
  • penetratie la 25°C: 16mm
  • ambalaj: 25kg/cutie (comandă minimă)
  • domeniu de utilizare : lumanari decorative, de cununie si botez, apicultura-parafinarea stupilor etc.
  • Origine: China

Parafina complet rafinata, fara miros de petrol si fara impuritati.Se poate folosi cu succes in apicultura (parafinarea stupilor) sau in productia de lumanari decorative,de cununie si botez turnate in matrite.

Certificat de calitate

Parafină granule DWC6062Parafina granule DWC6062

• punct de topire : 60.8°C
  • continut de ulei: 0.22%
  • prezentare: granule albe
  • penetratie la 25°C: 14mm
  • ambalaj: 25kg/sac (comandă minimă)
  • domeniu de utilizare : lumanari decorative, de cununie si botez etc.
  • Origine: Ungaria (Mol)

Parafina Rafinariei Mol este cel mai calitativ produs pe care noi il comercializam, are un punct de topire destul de ridicat, fara miros si fara impuritati.

Se foloseste la fabricarea lumanarilor de cununie si botez, parafinarea stupilor etc.

Fiind sub forma de granule, se manipuleaza si se topeste mai usor.

​Certificat de calitate

Certificare CCOC CBOK